home madisz nyelvvalasztas
english romana magyar
Partners
szloven.pngegyetem.pngConsiliul Judetean Muresmvh.pngmw_logo.pngmafiluni.png
1998
98plak.jpg uldogelw.JPG SimoZsuzsiw.JPG Ferkow.JPG interjuw.JPG 28 October - 1 November

Co-organizers: Romanian Cultural Ministry, Romanian Youth and Sport Ministry, Soros Foundation for an Open Society, Mediawave Györ, Hungary

The Honorary President was Kézdi Kovács Zsolt, director, president of the Hungarian Film Union, Eurimage vice-president

Entered 206 films from 25 countries: Australia, Austria, Bangladesh, Belarus, Belgium, Brazil, Bulgaria, Canada, Denmark, Finland, France, Germany, Hungary, Italy, Japan, Netherlands, Romania, Russia, Slovenia, Spain, Switzerland,Ukraine, United Kingdom, United States of America and Yugoslavia
50 films in competition

Members of the international jury
Radu Gabrea (Romania) - writer, producer, director, direction and editing professor at the Theatre and Film Academy in Bucharest, doctor in social communication, University of Leuwen, Belgium, president of the Romanian National Cinematography Institute
Simó Sándor (Hungary) - director, university professor at the Academy of Theatre and Film Budapest, director of Hunnia Filmstudio Budapest
Dinu Tanase (Romania) - producer, director
Vágvölgyi András (Hungary) - journalist, the founder of the "Magyar narancs" magazine, filmmaker
Xantus János (Hungary) - director, professor at the Academy of Theatre and Film Budapest

Presented features films
The Stone Wedding by Dan Pita and Mircea Veroiu (Romania)
Eskimo Woman Feels Cold by János Xantus (Hungary)
A Man like Eva - The Fassbinder Story by Radu Gabrea (Romania)
The Tent by Bogdan Cristian Dragan (Romania)
Espresso by Sas Tamás (Hungary)
Orb by Czabán György and Pálos György (Hungary)
After All by Kézdi Kovács Zsolt (Hungary)
Romani Kris - Gypsy Law by Gyöngyössy Bence (Hungary)
Dreammine by Kántor László (Hungary)

Additional programs
- Selection from the DaKino Festival (1995-97)
- Best of Mediawave
- Presentation of the Bolyai Class from the Theatre and Film Academy Budapest (Hungary)
- Projection - videoinstallation, organized by ARTeast Foundation
- Percussion concert - László B.Attila and Soumah Emil
- Eurimage

Prizes of the ALTER-NATIVE 6 International Short Film Festival

THE PRIZE FOR THE BEST SOUND TRACK OFFERED BY RADIO ROMANIA CANAL TINERET (books and tapes in value of 1 million lei)
Hanno Hoffer: International Phone-call (Romania)

THE DUNA TV'S PRIZE FOR THE BEST HUNGARIAN FILM MAKER FROM THE REGION (financing the production of a short film in value of 500.000 HUF)
Sebesi Sándor: Water Wonder (Romania)

THE PRIZE OF THE DAKINO FOUNDATION FOR ESSAY (2 million lei)
Maráczy Manuéla, Csáki László: Two Trips and Desire (Hungary)

THE PRIZE FOR PHOTOGRAPHY OFFERED BY THE NATIONAL OFFICE OF CINEMATOGRAPHY (1,5 million lei)
Ed Herzog: Man on Duty (Germany)

THE PRIZE FOR THE BEST DOCUMENTARY OFFERED BY THE NATIONAL OFFICE OF CINEMATOGRAPHY (2,5 million lei)
Cs.Nagy Sándor: Imaginary Chinese (Hungary)

THE PRIZE OF THE ROMANIAN MINISTRY OF CULTURE FOR THE BEST ANIMATION FILM (3 million lei)
Kaisa Pentilla: In the Soup (Finland)

THE ALTER-NATIVE 6 PRIZE AND THE PRIZE FOR THE BEST FICTION (1.000 DM)
Clemens Schönborn: Land unter (Germany)
ALTER-NATIVE - 2010
Media partners
CineFanNou_White.pngVHuj.pngnepujsag.pngCuvantulLiber-UJ.pngzile-si-nopti.pngSIGLAZIDEZI.pngSIGLAZIARULDEMURES.pngetv-logo.pngradio-romania-cultural.pngmvh-radio-web.pngkvar.pnggaga.pngprod-hub.png
Financial Aid
kulturii.pnganst.pngdri.pngcncuj.pngcommunitas-2006.pngNKAszulofold.pngMMKeurotrans.pngpontuj.pngERSTE_RO_deViata_4C.pnglasprom.pngconimur-web.pngpromenada-mall.pngmures-mall.pngla-liga.pngtoyota-mures.pngfiltett.pngPRO tvosli.png
Production HUB 6.0 Quest Europe