home madisz nyelvvalasztas
english romana magyar
Parteneri
szloven.pngegyetem.pngConsiliul Judetean Muresmvh.pngmw_logo.pngmafiluni.png
2010
alter18-225X225.jpg alternative 18 w.jpg PalatulNou.jpg homlokzatw.jpg Palotabejaratweb.gif Palotaestew.jpg elocsarnokw.jpg elozs18.jpg teremw.JPG Gorazdw.JPG 18.-alter-native-muhiW.jpg Popoviciekw.JPG image_galleryW.jpg elocsarnok18W.jpg Ulrichw.JPG bejarat18w.jpg 18.belepokW.jpg Orfeo1.jpg Imperaw.JPG PUF2w.JPG PUF1.JPG Marcian3w.JPG Marcian2w.JPG Marcian1w.JPG KelemenHw.JPG CNCw.JPG 3-7 noiembrie

Lista filmelor selectate pentru programul de concurs poate fi accesat la butonul "Filme înscrise"!

Invitat de onoare: Slovenia

Parteneri: Fondul de Film Sloven, Universitatea de Arte Tg. Mureș, Consiliul Județean Mureș, Primãria Municipiului Tg. Mureș, Magyar Filmunió, Fundația Internaționalã de Artã Vizualã Mediawave (HUN)

Suport financiar: Guvernul României – Departamentul pentru Relații Interetnice, Ministerul Culturii și Patrimoniului Național, Autoritatea Naționalã pentru Sport și Tineret, Centrul Național al Cinematografiei (ROM), Fundația Communitas (ROM), Fondul Național pentru Culturã (HUN), Fundația Cinematograficã Magyar Mozgókép (HUN), Fondul Szülõföld (HUN), Fundația Eurotrans (ROM), Grupul Pont, BCR Asigurãri de Viațã S.A., Promenada Mall, Lasprom, Conimur, Mureș Mall, La Liga, Toyota Mureș

Parteneri media: Erdely TV, CineFan.ro, Filmtett - portalul de film, Vásárhelyi Hírlap, Népújság, Zile și Nopți, Zi de Zi, Ziarul de Mureș, Radio GaGa, Radio România Cultural, Radio Tîrgu–Mureș, Radio Cluj

S-au înscris 689 filme din 52 de țãri:
Argentina, Australia, Austria, Azerbaijan, Belgia, Bosnia și Herczegovina, Brazilia, Canada, Cehia, China, Cipru, Coreea, Croația, Cuba, Elveția, Estonia, Franța, Finlanda, Germania, Grecia, Hong Kong, India, Insulele Filipine, Irak, Iran, Irlanda, Israel, Islanda, Italia, Japonia, Luxemburg, Marea Britanie, Mexico, Norvegia, Olanda, Peru, Polonia, Portugalia, România, Rusia, Serbia, Singapore, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia, Taiwan, Turcia, Ucraina, Ungaria, Uruguay, SUA

Membrii juriului de preselecție:
Durst György – producãtor, conducãtorul Atelierului de Film Duna, președintele Fundației Internaționale de Artã Vizualã Mediawave din Gyõr (HUN)
Csoma Emõke – redactor al portalului de film Filmtett
Radu Vasile Igazság – artist vizual, regizor de film, lector la Academia de Arte București, secția Foto-Video, conferențiar la Academia de Teatru și Film București, secția Multimedia-Sunet-Montaj
Pál Péter – artist plastic
Schneider Tibor – regizor, operator de imagine
Marcel țintar – regizor de teatru și film

În programul de concurs vor fi prezentate 52 de scurt-metraje

Membrii juriului internațional:

Mihai Cãlin (ROM) - actor de teatru și de film
László Noémi (ROM) - poet, traducãtor, membru al Ligii Scriitorilor Maghiari din Ardeal
Muhi András (HUN) - producãtor, conducãtorul Studioului Inforg, membru al Academiei Europene de Film, distins cu premiul Balázs Béla
Adrian Popovici (ROM) - regizor, producãtor, membru al Academiei Europene de Film și al Clubului al Producãtorilor Europeni
Gorazd Trušnovec (SLO) - critic de film, eseist, scenarist, editor șef al revistei slovene de film Ekran
Vágvölgyi B. András (HUN) - scriitor, jurnalist, scenarist, regizor,

Filme documentare și artistice:
Adrian Sitaru: Pescuit sportiv (ROM)
Almási Tamás: Puskás, Hungary (HUN)
Dyga Zsombor: Subterfugii (HUN)
Groó Diana: Vespa (HUN)
Hajdu Szabolcs: Bibliothéque Pascal (HUN/GER)
Igor Šterk: Acordaj (SLO)
Jan Cvitkovič: Pâine și lapte (SLO)
Makk Károly: Așa cum sunteți (HUN)
Marian Crișan: Morgen (FRA/ROM/HUN)
Pacskovszky József: Zilele dorului(HUN/FRA)
Vágvölgyi B. András: Kolorádó Kid (HUN)
Vlado Škafar: Scrisoare pentru un copil (SLO)
Mészáros Márta: Ultimul raport despre Anna (HUN)
Till Attila: Panicã (HUN)
Adrian Popovici: Eva (ROM)
Jacek Borcuch: Tot ce îmi place (POL)
Damjan Kozole: Micuța slovenã (SLO)
Jasmila Žbanić: Pe drum (BIH/AUT/GER/CRO)
Juraj Lehotský: Iubiri oarbe (SVK)
Tóth Péter Pál: Muzsikás Story(HUN)
Nemes István: Grupul Orfeo (HUN)
Jakab-Benke Nándor: Antigoné (HUN/ROM)

Selecții:
Passport Control 2010 (HUN)
Best Of 20 Year Mediawave (HUN)
Program Filmtett și Duna Workshop (ROM/HUN)
Filme studențești: Bauhaus-University Weimar (GER)
Scurt-metraje de Jurij Meden (SLO)
Retro-scurte din Slovenia (SLO)

Videoproiecții din Slovenia
NewMoscowYork
Special Place in the City – Graz

Expoziție – Memo – In Memoriam Irsai Zsolt

Concerte:
Bende Zsolt Quartet (HUN) – 03.Nov.
Impera Band (ROM) – 04.Nov.
Pál Utcai Fiúk (HUN) – 04.Nov.
Marcian Petrescu & Trenul de noapte (ROM) – 05.Nov.

Premiile Festivalului Internațional de Film de Scurt-metraj Alter-Native 18

PREMIUL OFERIT DE RADIO ROMANIA CULTURAL
Koldo Almandoz: Trecere de rațe (ESP)


PREMIUL TELEVIZIUNII ERDÉLY TV
Bastien Dubois: Madagascar, un jurnal de cãlãtorie (FRA)


PREMIUL IN MEMORIAM SIMÓ SÁNDOR PENTRU CEL MAI BUN FILM STUDENȚESC OFERIT DE U.D.T.M.-MADISZ CU SPRIJINUL CENTRULUI NAȚIONAL AL CINEMATOGRAFIEI ȘI STILOUL TED LAPIDUS OFERIT DE COMISIONERUL EDUCAȚIONAL AL UNGARIEI AÁRY-TAMÁS LAJOS
Milan Urbajs: Regele Mathias (SLO)


PREMIUL CENTRULUI NAȚIONAL AL CINEMATOGRAFIEI
Nagypál Orsi: Pact (HUN/UK)


PREMIUL MINISTERULUI CULTURII ȘI PATRIMONIULUI NAȚIONAL
ADRIAN SITARU: Colivia (ROM)


PREMIUL FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL DE FILM DE SCURT-METRAJ ALTER-NATIVE 18 OFERIT DE MUNICIPIUL TÎRGU-MUREȘ
ALBERTO DORADO: Pierdut (ESP)
ALTER-NATIVE - 2010
Parteneri media
CineFanNou_White.pngVHuj.pngnepujsag.pngCuvantulLiber-UJ.pngzile-si-nopti.pngSIGLAZIDEZI.pngSIGLAZIARULDEMURES.pngetv-logo.pngradio-romania-cultural.pngmvh-radio-web.pngkvar.pnggaga.pngprod-hub.png
Suport financiar
kulturii.pnganst.pngdri.pngcncuj.pngcommunitas-2006.pngNKAszulofold.pngMMKeurotrans.pngpontuj.pngERSTE_RO_deViata_4C.pnglasprom.pngconimur-web.pngpromenada-mall.pngmures-mall.pngla-liga.pngtoyota-mures.pngfiltett.pngPRO tvosli.png
Production HUB 6.0 Quest Europe